Znowu boli Cię głowa? Migrena – choroba przewlekła czy świetna wymówka? Czym jest migrena i jak sobie z nią radzić? Czy da się ją wyleczyć? Wiele osób zadaje sobie te pytania, bo cierpią oni sami lub ich bliscy, nawet małe dzieci. Bo często traktowana pobłażliwie przypadłość nie jest tylko bólem głowy.

– Czym jest migrena? –

Migrena stanowi jedne z wyróżnianych pierwotnych bólów głowy, czyli takich, które nie wynikają z istnienia u pacjenta jakiegoś innego schorzenia. Problem ten jest niestety stosunkowo częsty – szacuje się, że z migrenami może się zmagać nawet 15% światowej populacji.

Typowo migrena rozpoczyna się w młodym wieku – u przeważającej większości pacjentów pierwszy napad migreny pojawia się do dwudziestego roku życia. Migrena może jednak rozwinąć się tak naprawdę w każdym wieku – zdarza się, że ten typ bólu głowy pojawia się już u dzieci, jak i możliwe jest to, że do pierwszego epizodu migreny dojdzie dopiero w podeszłym wieku. Migreny zwyczajowo uważane są za typowo kobiecy problem – słusznie, bo tak naprawdę 3/4 spośród wszystkich osób, które cierpią na migreny, to właśnie panie.

 – Jakie są rodzaje migreny? –

Rodzajów migreny jest bardzo dużo, jednak ogólny podział wyróżnia jej dwie główne postaci:

 • migrena bez aury (zwykła) – występuje u około 80% chorych,
 • migrena z aurą – dotyka około 20% chorych; Charakterystycznym zjawiskiem przy migrenie jest aura, czyli specyficzne dysfunkcje zmysłów. Jest ona terminem medycznym używanym do opisu szeregu objawów neurologicznych, które mogą towarzyszyć migrenie. Najczęściej obejmują one zaburzenia widzenia, ale mogą być również odczuwane jako uczucie zdrętwienia lub mrowienia, zawroty głowy, a nawet odczucie zaburzeń równowagi. Ponadto aura może przyjmować formę m.in.: mroczków, błyskającego światła, jasnych plam, czy powodować pomniejszenie widzianych przedmiotów, problemy z ostrością widzenia albo tymczasową utratę wzroku. Te dolegliwości mogą występować jednocześnie podczas jednego napadu aury.

Nie zapominajmy jednak, że występują również inne rodzaje migren np:

 • okoporaźną,
 • siatkówkową
 • wysiłkową,
 • sporadyczną,
 • miesiączkową,
 • dziecięce zespoły okresowe.

 – Jakie są objawy migreny? – 

W migrenie z aurą napad bólowy poprzedzony jest fazami zwiastunów oraz aury. Objawami zwiastunowymi migreny jest:

 • ogólne zmęczenie,
 • drażliwość,
 • naprzemiennie występujące stany depresyjne i euforyczne,
 • ospałość, znużenie, wyraźne pogorszenie samopoczucia i obniżenie komfortu życia.

Zwiastuny migreny występują najczęściej na kilka dni do kilku godzin przed napadem bólu głowy. Po fazie zwiastunowej, w przebiegu choroby pojawia się aura.

Po ataku migreny występuje zwykle zmęczenie i senność.

Ze względu na występowanie wielu rodzajów choroby – nie wszystkie objawy ujawnią się u każdego pacjenta. Ich nasilenie również może być różne. Stąd częste nieporozumienia nawet między samymi migrenowcami – jedni uważają, że napad jest pewnym dyskomfortem, podczas gdy inni zwijają się z bólu i nie są w stanie wykonywać praktycznie żadnych czynności.

 – Jak powstaje migrena? – 

Migrenowy ból głowy powstaje w wielu, nie do końca jeszcze zbadanych mechanizmach. Ponieważ nie jesteśmy w stanie jak na razie podać konkretnego mechanizmu jej powstawania, dlatego tak trudno jest nam ją leczyć. Naukowcy przedstawiają jednak kilka ciekawych teorii, według których migrena wyzwala się poprzez:

 • zaburzenia naczyń krwionośnych w mózgu,
 • zaburzenia czynności elektrycznej mózgu,
 • miejscowy stan zapalny w tkance nerwowej,
 • wahania stężenia serotoniny i innych przekaźników w układzie nerwowym.

Przyjmuje się również, że migrena może być spowodowana tymi wszystkimi mechanizmami jednocześnie.

– Czy migrena jest chorobą genetyczną? –

Czynniki genetyczne pełnią dosyć istotną rolę jeśli chodzi o występowanie migreny. U blisko 70% chorych na migrenę zanotowano przypadki migreny w rodzinie.  Z kolei  dzieci migrenowców mają prawie 4-krotnie większą szansę na zachorowanie na migrenę niż reszta populacji. Musimy pamiętać jednak, że jest to choroba wieloczynnikowa i bardzo dużo zależy od naszego stylu życia i otoczenia.

Co wywołuje napad migreny?

 • stres i odprężenie po stresie,
 • sen – zbyt długi lub zbyt krótki,
 • pokarmy – szczególnie produkty zawierające tyraminę lub fenyloalaninę (np. banany, owoce cytrusowe, sery, czekolady, alkohol – głównie czerwone wino),
 • wahania poziomów hormonów – u niektórych kobiet migreny związane są z cyklem menstruacyjnym,
 • zmęczenie, wysiłek,
 • leki – wiele leków może wywoływać bóle głowy, jednak należy wspomnieć tutaj szczególnie o antykoncepcji hormonalnej – uważa się, że w miarę bezpieczną metodą antykoncepcji dla kobiety cierpiącej na migrenę będzie pigułka jednoskładnikowa, należy więc unikać tabletek dwuskładnikowych; chociaż w niektórych postaciach migreny związanych z cyklem miesiączkowym neurolog może zalecić inaczej,
 • gwałtowne zmiany pogody,
 • gwałtowne zmiany wysokości (połączone ze zmianami ciśnienia),
 • jasne światło, hałas, intensywne zapachy,
 • zanieczyszczona woda lub powietrze (smog),
 • głód.

Kiedy iść do lekarza z migreną?

Migrena jest chorobą, która musi być zdiagnozowana przez lekarza. Ból głowy może być spowodowany wieloma różnymi przyczynami. Często bywa, iż pacjenci mylnie twierdzą, że chorują na migrenę, podczas gdy przyczyna ich dolegliwości jest zupełnie inna. Oprócz gruntownie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego ważne są odpowiednio dobrane badania diagnostyczne, aby z całą pewnością potwierdzić lub wykluczyć schorzenie. W celu rozpoznania choroby lekarz zbierze dokładny wywiad odnośnie zaobserwowanych przez pacjenta objawów klinicznych. Dodatkowo oprócz ogólnego badania pacjenta przeprowadza się badanie neurologiczne. Szczególnie pomocne dla zróżnicowania migreny z innymi przyczynami bólów głowy jest badanie tomografii komputerowej. Możemy również dostać skierowanie do neurologa, który ustali z nami dalsze kroki działania (np. rozpoczęcie prowadzenia dzienniczka) oraz zaleci odpowiednie leki. Niezależnie od tego, czy mamy zdiagnozowaną migrenę czy nie, częstych bólów głowy nie należy lekceważyć, ponieważ nadużywanie leków przeciwbólowych czy innych przerywających napad migreny prowadzić może do nasilenia napadów oraz zmniejszenia efektywności preparatów stosowanych przewlekle. Leki na migrenę Bardzo ważne jest, aby pacjent migrenowy rozumiał różnicę pomiędzy dwoma rodzajami leków na migrenę. Jeśli napadów jest stosunkowo niewiele, stosujemy jedynie leki przerywające napad migreny. Jeżeli natomiast częstotliwość ataków uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, bo pojawiają się one kilka razy w miesiącu lub częściej – wtedy prawdopodobnie lekarz zaleci nam stosowanie leków zapobiegających napadom, które należy przyjmować regularnie zgodnie z zaleceniami, bez względu na występowanie migreny. Prawie wszystkie z tych leków dostępne są wyłącznie na receptę.

L

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *