Podczas snu, mózg przeprowadza naturalne procesy oczyszczania, usuwając toksyny, jak wykazały badania przeprowadzone nad myszami przez zespół naukowców z Centrum Medycznego Uniwersytetu Rochester. To odkrycie otwiera nowe perspektywy w leczeniu schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer czy Parkinson.
Jeden z naukowców zaangażowanych w badanie, Maiken Nedergaard, tłumaczy, że mózg ma ograniczoną ilość energii i musi dokonywać wyboru między funkcją czuwania i aktywności a potrzebą snu i procesem oczyszczania. Porównuje to do sytuacji, w której musisz zdecydować, czy gościć gości czy posprzątać mieszkanie – nie można jednocześnie robić obu rzeczy. Badanie wykazało także, że system oczyszczania nazywany “glimfatycznym” jest aż 10 razy bardziej aktywny podczas snu, a ilość komórek mózgowych zmniejsza się o 60%.
Drugi współautor badania, Jeffrey Iliff, sugeruje, że jeśli można kontrolować system glimfatyczny wewnętrznie, może to otworzyć drzwi do opracowania nowych leków, które pozwalają zwiększać lub zmniejszać jego aktywność, co ma duże znaczenie w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi.
0 Comments