Texas pozwało koncern farmaceutyczny Pfizer z powodu szczepionki przeciw COVID-19.

W pozwie złożonym przed stanowym sądem okręgowym w hrabstwie Lubbock, prokurator generalny stanu Ken Paxton oskarżył Pfizer o promowanie szczepionki i jej dawek przypominających, używając “niepotwierdzonych twierdzeń”. “Amerykanom stworzono wrażenie, że szczepionka Pfizera zakończy pandemię koronawirusa”, czytamy w pozwie, zgodnie z relacją San Antonio Express-News.

“Wbrew publicznym oświadczeniom Pfizera jednak pandemia nie zakończyła się; stała się bardziej groźna”. Wśród przytoczonych faktów podano, że w 2021 roku, gdy szczepionka stała się powszechnie dostępna, zmarło więcej Amerykanów na COVID-19 niż w 2020 roku. Dane Centrów Kontroli i Prewencji Chorób wskazują, że większość dorosłych zmarłych z powodu COVID-19 do sierpnia 2022 roku była zaszczepiona i/lub otrzymała przypomnienie.
Pfizer odrzucił zarzuty w pozwie, uznając je za “bezpodstawne”. “Twierdzenia firmy dotyczące szczepionki COVID-19 były dokładne i oparte na naukowych dowodach”, powiedziano. “Pfizer jest głęboko zaangażowany w dobro pacjentów, którym służy, i nie ma dla niego wyższego priorytetu niż bezpieczeństwo i skuteczność swoich leków i szczepionek”.
W pozwie Teksasu żądane są miliony dolarów odszkodowania, zakaz fałszowania skuteczności szczepionki przez Pfizer oraz nakaz zablokowania “współpracy z platformami społecznościowymi w celu tłumienia prawdziwej mowy”. Według sprawy pana Paxtona, powołującej się na maile firmy, Pfizer próbował zastraszać i uciszać krytyków w mediach społecznościowych w imię zysków korporacyjnych.
“W świetle wielomiliardowej stawki, którą Pfizer postawił na szczepionkę i konieczności szybkiego ustanowienia produktu jako lidera rynkowego, Pfizer był silnie zmotywowany do tego, a faktycznie tak uczynił, aby wprowadzić zamieszanie i wprowadzić w błąd opinię publiczną w celu osiągnięcia powszechnego przyjęcia swojej szczepionki” – czytamy w pozwie.

Leave a Reply

Skip to toolbar